Gündem

Hasta tutsak Mehmet Emin Özkan hastaneye sevk edildi

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunup, ilerleyen yaşı ve sağlık durumu nedeniyle tek başına yaşamını idame ettiremeyen ağır hasta tutuklu 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, sağlık raporu alınmak üzere Elazığ’daki bir hastaneye sevk edildi.
 
Mezopotamya Ajansı’na konuşan Özkan’ın kızı Selma Özkan, 31 Mayıs’ta Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğünü hatırlatttı. Selma Özkan, hapishanede babasına refakat eden ağabeyi Ahmet ile dün gerçekleştirdikleri haftalık telefon görüşmesinde, ağabeyinin babasının Elazığ’daki bir hastaneye sevk edileceği bilgisini kendilerine verdiğini dile getirdi.

‘Hastane ismi vermediler’


Özkan, ağabeyinin babasının sevk edilme gerekçesini ve hangi hastaneye götürüleceğini ise bilmediğini belirtti. Özkan, “Bugün babamın sağlık durumuna ilişkin cezaevi revirini aradık. Revirden edindiğimiz bilgilere göre; babam bu sabah cezaevi servisi ile Elazığ’da bir hastaneye götürülmüş. Revir yetkilileri, babamın heyet raporu amacıyla götürüldüğünü belirttiler ancak hastane ismi vermediler” dedi.

Babasının ağır hasta ve yaşlı olduğuna dikkati çeken Selma Özkan, “Hangi hastaneye götürüldüğüne ilişkin bir bilgiye ulaşamadık ve götürüldüğü hastanede yatırılıp, yatırılmayacağını bilmiyoruz. Görüştüğümüz revir yetkilileri, heyet raporu için götürüldüğünü ifade etse de asıl gerekçenin bu olup, olmadığından emin değiliz. Babam ağır hasta ve yaşlı, bu şekilde hastanelerde dolaştırmaları, zaten kötü olan sağlık durumunu daha da kötüleştiriyor. Dayanacak gücümüz kalmadı” diye konuştu.

Paylaşın